אבחונים

אבחון בגישת אלבאום – אבחון מוטורי, סנסורי, פסיכודיאגנוסטי

בשנים האחרונות התגברה מאוד המודעות לקשיים תפקודיים, חברתיים של ילדים ומבוגרים. מבוגרים אשר התקשו במהלך חייהם ולא טופלו, החליטו כי רצוי שיעברו אבחון לבירור הקשיים שהם חווים ובעקבות זאת, יקבלו טיפול מתאים ואילו מצד שני, הורים לילדים, אשר זיהו (בין אם לבד או בים אם בעצה אחת עם מערכת החינוך) כי ילדם חווה קשיים שונים וכי נדרש לסייע לו בשלב מוקדם, כדי לטפל בקשיים השונים.

אבחון ע"פ שיטת אלבאום מהווה בסיס לטיפול בשיטה. האבחון כולל בחינה ספירלית של ארבע המערכות המרכזיות לאדם: תנועה, רגש, קוגניציה וחישה האבחון מאפשר הבחנה בין סימפטומים ולבין גורמים ויכול לתאר את מהות הקושי התפקודי: מוטורי, רגשי, תוצאה של חוסר איזון בוויסות החושי, קוגניטיבי או אחר., בחינה זו מאפשרת איתור יעיל של הגורמים לבעיות בקשב וריכוז וללקויות למידה.

עקב קשיי התפקוד, בני אדם נוהגים לייצר "מעקפים" לבעיותיהם. המעקפים גוזלים משאבים וכוחות רבים. המטרה באבחון היא להצליח לבנות תוכנית המתאימה למצבו הגופני, אופיו ומערך כוחותיו המיוחד של האדם. אבחון מדויק מאפשר להתמודד עם הקושי, במהירות וביעילות.

ישנם סוגים שונים של אבחונים, אשר שמים דגש ובוחנים רבדים שונים של אישיותו של הילד או המבוגר, לדוגמא,

  • אבחון התפתחותי הבוחן קשיים התפתחותיים ביחס לגיל הנבדק.
  • אבחון דידקטי, הבוחן כישורי למידה.
  • אבחון פסיכודידקטי, הבוחן קשרים בין התחום הפסיכולוגי (אינטלקטואלי) והרגשי לבין כישורי הלמידה של הנבדק.
  • הערכת מוכנות לכיתה א', במסגרת הערכת מיומנויות סנסו מוטוריות הנדרשות לתפקוד תקין, וביסוס תהליכי למידה דרך איתור החוזקות ונקודות הקושי

 

במאמר זה, נסקור את האבחונים השונים הנעשים במסגרת קליניקת "עיגולים של שמחה" ומטרתם למצוא את הקשיים הספציפיים שאותם חווה הנבדק, על מנת להתאים לו את שיטת הטיפול המתאימה ביותר לצרכיו.

מבדק מוטורי בגישת אלבאום

הערכת תפקודי המוטוריקה הגסה: מערך היציבה, חציית קו אמצע, דומיננטיות צדית, מערכת הצלבה, תפיסה מרחבית כמו כן נבדקים תפקודי המוטוריקה העדינה: גרפו מוטוריקה, תפקודי עיניים, קואורדינאציה ואינטגרציה בין מערכות.

מבדק המערך החושי סנסורי (SPD)

אבחון מצבים של רגישות יתר או תת רגישות.
עבודה אבחנתית עם פרמטרים לזיהוי חוסר איזון בוויסות החושי ומיקוד הסימפטומים העולים מהעדר הוויסות החושי והשפעתם על התפקוד היומיומי של המטופל.

אבחון כירולוגי פסיכו-דיאגנוסטי בגישת אלבאום

אבחון מבנה האישיות וזיהוי הפוטנציאלים המולדים, חילוץ אבחנתי של מערך הכוחות הקיימים באדם. האבחון נעשה באמצעות קריאה בכף היד על פי שיטה שפיתח ד"ר הולצמן (והותאמה לצורכי העבודה הטיפולית בשיטה). השיטה נחקרה ותקפותה אומתה באוניברסיטת בר אילן.

האבחון מאתר את התכונות והפוטנציאל המולד של האדם ומערך הכוחות איתו מתפקד. החשיבות של האבחון הכירולוגי היא בכך שהוא מאפשר התייחסות אישית לילד, להבין את מבנה אישיותו המיוחדת ומערך כוחותיו ברגע האבחון עבור תחילת הטיפול והמשכו. לעיתים ניתן לראות שהטבע של הילד איננו בא לידי ביטוי באופן נכון ומלא עבורו. בעקבות כך הילד יכול לייצר התנהגויות שונות ולבזבז משאבים רבים.

הערכת מוכנות לכיתה א'

המעבר מגן חובה לכיתה א', מתבסס על שני פרמטרים מרכזיים, האחד הוא הגיל הכרונולוגי של הילד והשני הוא מבדק הערכת המוכנות לכיתה א' שמבצעות הגננות בסיוע הצוותים הטיפוליים בגני הילדים.

המבדק חשוב הן למערכת החינוך, אשר תפקידה לוודא כי הילד בשל ברמת המוכנות האישית (סובייקטיבית) והן להורים, אשר מכירים את ילדם, את חוזקותיו וחולשותיו ויכולים לפנות לאבחון הבשלות למעבר, כאשר קיים פער בין עמדת הגן לעמדת ההורים.

בכל מקרה הן ההורים והן סגל הגן, חייבים לפעול יחדיו בשיתוף פעולה, על מנת לתמוך ולחזק את הילד.