טיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים

טיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים

קשיי תפקוד ולמידה היא אינה תופעה שמתמודדים איתה רק בגיל בית ספר. עם קשיי תפקוד ולמידה מתמודדים 24 שעות ביממה, כל השנה ולאורך זמן.

רק שבכל תקופה יש התמודדות עם משהו אחר או נוסף. היא כוללת בתוכה קשיים תפקודים ,רגשיים וחברתיים שהם חלק אינטגראלי מחייו של הילד או הבוגר ומשפיעה על האינטראקציה בבית כולו. ילדים עם קשיי תפקוד או למידה הופכים להיות בוגרים בעלי קשיי תפקוד ולמידה. ברב המקרים, בוגרים אלה "יורים" למטרות קצרות טווח ולרמה בינונית, בעוד שמחקרים מוכיחים שאין כל קשר בין לקויות למידה והפרעות ADD, ADHD לרמת האינטליגנציה (גם לאלברט איינשטיין היו לקויות למידה והוא היה גאון).

הקשיים יכולים לבוא לידי ביטוי בכמה דרכים:

– בקשיים חברתיים- קשיי הסתגלות או יצירת קשרים
– קושי למצוא תחום לימוד / עיסוק אשר תואם את כישוריהם מאחר והם מנוהלים מהחוויות של סטיגמות וכישלונות מהעבר.
– בטחון עצמי נמוך- קושי להרגיש שווה בין שווים
– קושי להתמיד בלימודים, עבודה וזוגיות
– קשיי התמצאות- קושי להתמצאות במרחב (כיוונים, שעון)
– רגישות יתר במערכת החושים- הצפה של אינפורמציה
– מתח נפשי גבוה
– מתח פיזי גבוה
– דימוי עצמי נמוך – לא מצליח, לא מסוגל, לא שווה וכו'.

הפרעת קשב ללא הסימפטומים הנלווים וללא החוויות "המעשירות" יכולה להיות "מתנת קשב", במידה ונדע לתעל את היכולות למקום נכון ושניתן להפיק ממנו תועלת. יש להם יכולת לקלוט ברמה גבוהה ומדויקת בכל החושים יחדיו, יכולת לעסוק במס' תחומים רב ומגוון, רמת אנרגיה גבוהה מעל הממוצע ועוד.., זה יכול להיות נהדר!
רק שבדרך כלל זה לא!

אז מה ישתבש?

לקושי הבסיסי מתווספים אינספור התמודדויות קטנות וגדולות שיוצרות קשיים נוספים וכן הלאה.

ואין, אין תרופה שתרפא את הלב הפגוע! מבוגרים כאלה סוחבים איתם מטענים רגשיים- מהמשפחה, מהסביבה, שחלקם עשו הכול כדי שהם ירגישו מצוין וחלקם פשוט לא! בגוף יש רגשות של כעס, תסכול, אכזבה, בושה, חוסר בטחון, תחושת כישלון והחמצה, הרבה זמן שבוזבז על מריבות, זיכרונות מילדים שצחקו, מורה שהביכה, אמא שצעקה וכו'… כמובן שיש דוגמאות מדהימות על הורים שתמכו, עודדו, קידמו וראו בילד כמתנה. אבל גם אנשים כאלה צריכים לעבור סוג של השלמה עם עצמם.

האם יש מה לעשות?

כן!
בתור ילדה כזאת בעבר ובתור בוגרת בהווה שהתגברה על הרבה קשיים תפקודיים (דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה, קשיים בקואורדינציה, רגישות יתר ועוד) אני יכולה להבין לליבם של אלה שבעברם "זכו" לסטיגמות כאלה ואחרות ומבינה את החשיבות של התמודדות עם הבעיה וטיפול בה. וכן, אפשר לעלות את רמת החיים שלנו ורמת האושר, ומנקודת המבט הזו אני מאבחנת ומטפלת.

למי הטיפול מתאים?

לאותם אנשים שמאמינים שבגופם סוד הריפוי ורגע לפני שהם פונים למקורות אחרים חיצוניים לעזרה מסכימים לקחת אחריות על גופם, להתמודד עם הקושי ולהתחיל לעשות שינוי.

הטיפול המבוסס על שיטת אלבאום, מתייחס לארבע אינטליגנציות עיקריות- גוף, רגש, חשיבה ואנרגיה ועל האינטראקציה ביניהם. ניתן לזהות היכן החסימות או מקור הכוח על מנת לתפקד ביעילות ולממש את הפוטנציאל שטמון בכל אדם.

בכל סיטואציה בחיים אנו גוף – רגש – חשיבה – אנרגיה גם יחד, שליטה מקסימאלית בכל אחת מהיכולות הללו והשילוב ביניהם יביא להעלאת רמת התפקוד בכול התחומים, העלאת החיוניות הפיזית והרגשית.

ממה טיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים מורכב?

אבחון מוטורי ואבחון כירולוגי פסיכו-דיאגנוסטי.
הטיפול המשלב תנועה, תרגילי כוח רצון, מגע, נשימה מודעת והעצמה אישית.
במהלך הטיפול ניתן מערך כלים להתמודדות עם הקשיים (עפ"י שיטת אלבאום).

לסיכום:
גם אם לא נפתור את כל הקשיים נתמודד איתם ובטוח נשפר הרבה מהיכולות.